Nu är Beredskapsveckan igång
I dag börjar Beredskapsveckan, som i år har temat ”Sätt igång!”. Under veckan kommer Civilförsvarsförbundets lokalföreningar att anordna aktiviteter runt om i landet.
Beredskapsveckan är en årlig nationell kampanj som samordnas av MSB. Den genomförs vecka 39 varje år. Syftet med veckan är att göra människor bättre förberedda för kriser och krig.
Årets tema är ”Sätt igång!”, som är en uppmaning att stärka sin egenberedskap innan en kris eller ett krig hotar. Använd veckan till att reflektera över hur du kan lösa vardagen vid kris och krig. Se över din krislåda, behöver den kompletteras med något? Öva på att använda innehållet i din krislåda.
Under Beredskapsveckan anordnar flera av Civilförsvarsförbundets lokalföreningar aktiviteter runt om i landet. Exempel på aktiviteter som erbjuds är föreläsningar, tipspromenader och möjligheten att testa hur en vevradio fungerar. Föreningarna kommer också ge tips på hur du bygger upp din egen beredskap och visa upp krislådan.
Foto: Melker Dahlstrand, MSB