Beredd 4 2010

 

Nyhetsbrevet beredd - logotype

Beredd nummer 4 – 2010

Civilförsvarsförbundets nyhetsbrev för Sveriges beredskapssamordnare.

FRG och Civilförsvarsförbundet på Skydd 2010
FRG (frivilliga resursgrupper) ställer ut på Skydd 2010 på Stockholmsmässan i Älvsjö 14 till 17 september. Välkommen till monter A24:31.

Från sistahandsresurs till förstahandslösning (15/9)
Välkommen att lyssna på vårt seminarium ”Från sistahandsresurs till förstahandslösning” på Skydd 2010. Det leds av Civilförsvarsförbundets förbundsordförande Sven Lindgren och förste vice förbundsordförande Leni Björklund. Seminariet hålls klockan 11.00 till 12.00 den 15 september på Stockholmsmässan.

Biljetter till Skydd 2010
Gå in på www.skydd.net Till höger på den sidan finns en länk som hänvisar till ”Entrébiljett/Förhandsregisrering. Kostnadsfritt

Hjärtsäker på 825 platser
Civilförsvarsförbundets kampanj för hjärtstartare, Hjärta att hjälpa, har nu bidragit till att 825 hjärtstartare placerats ut i landet. Civilförsvarsförbundet är den aktör som placerat ut flest hjärtstartare i Sverige. Har du förslag på var det skulle behövas en hjärtstartare? Gå in på civil.se

 


Civilförsvarsförbundet är en idéburen, medlemsdriven organisation för säkerhet till vardags och vid kris. Vi finns för att utbilda, informera och hjälpa.



Vill du prenumerera på nyhetsbrevet eller avbeställa din prenumeration?


Civilförsvarsförbundet |  Box 2034, 169 02 Solna | 08 – 629 63 60  | civil.seinfo@civil.se